poniedziałek, 2 stycznia 2017

Rudawy i Bolczów

Sokolik jest jednym z takich miejsc, które trudno zapomnieć i często chętnie się tam wraca nawet często tylko na chwilę, zbaczając z drogi do innego celu. Dobrze jest wejść leśnym szlakiem na Sokolik Duży, żeby na przykład napić się kawy podziwiając widoki.





Właściwa nazwa tego regionu to Rudawy Janowickie. Kraina nie jest dzika lecz dobrze zagospodarowana, wiele w niej okazałych dworów ze śladami dawnej świetności i ogromnymi parkami. Przez  XVIII i XIX wiek znajdując się pod panowaniem pruskim kraina była znanym regionem turystycznym. Trzeba mieć na uwadze, że w tamtych czasach turystami byli tylko ludzie zamożni, a więc przeważnie szlachta. Często odwiedzały ten region koronowane głowy, do dziś zachowała się zbudowana pod koniec XIX wieku platforma widokowa na Sokoliku Dużym. Wprawdzie wiodące do niej metalowe schody były już naprawiane ale większość elementów tej budowli pochodzi z XIX wieku.




Cała platforma powstała z powodu zachcianki kogoś z rodziny panującej na tronie pruskim, żeby wysoko urodzeni mogli z naprawdę wysoka spojrzeć na świat.  Dzięki tej zachciance dzisiaj każdy może oglądać widoki ze szczytu skałki bez konieczności wspinania się.






 Wogóle to w Sokolikach prawie przez cały rok pełno jest ludzi uprawiających wspinaczkę. Łagodne wzgórza usiane są czerwonymi, granitowymi skałkami, a wiele z nich podczas wakacji wprost obwieszonych jest wspinaczami.





Kolejne ślady dawnej działalności turystycznej to schody, a właściwie pozostałości schodów wiodących na Krzyżną Skałę.



Ruiny zamku Bolczów ukryte wśród drzew wywierają niesamowite wrażenie i przywodzą na myśl śląskie legendy, a mi jak je oglądam przywodzą na myśl sagę Sapkowskiego o husytach. To właśnie na tych trenach grasowali husyci  w XV wieku. Nie oni jednak zdobyli i zburzyli zamek Bolczów, a być może nawet go bronili. bo ówczesny jego właściciel im sprzyjał. Dlatego właśnie biskup wrocławski nakazał zniszczyć zamek co uczynili mieszczanie ze Świdnicy. Po wojnach husyckich odbudowano go i rozbudowano tak że dzisiejsze ruiny już chyba husytów nie pamiętają.
 






Skalny Most zawieszony pomiędzy sąsiadującymi skałkami. Nikt po nim nie chodzi ale pewnie kiedyś runie, chociaż jeszcze nie teraz, może za kilkaset lat?
 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz